KREATYNA, KOLAGEN

Liczba produktów: 217

Kreatyna występuje w mięśniach i ścięgnach. W wyniku przemiany chemicznej Kreatyna przekształcana jest w fosfokreatynę – w takiej formie służy organizmowi do magazynowania energii. 

Kolagen wypełnia przestrzeń między komórkami, zapewnia wytrzymałość mechaniczną tkanki. Kolagen wpływa na procesy odnowy komórkowej w skórze. Kolagen umożliwia lepsze wchłanianie składników mineralnych. Kolagen wspiera także procesy ochronne i naprawcze w tkance chrzęstnej,

Kategorie
Filtruj

KREATYNA, CO TO JEST? I JAKĄ ROLĘ PEŁNI?

Kreatyna to związek chemiczny występujący w organizmach zwierzęcych z grupy kręgowców. Kreatyna głównie występuje w mięśniach i ścięgnach. W wyniku przemiany chemicznej (fosforylacji) Kreatyna przekształcana jest w fosfokreatynę – w takiej formie służy organizmowi do magazynowania energii. W trakcie wysiłku cząsteczki kreatyny biorą udział w produkcji ATP (adenozynotrifosforanu). 

Kreatyna – właściwości, działanie, efekty.

Kreatyna bierze udział w wytwarzaniu adenozynotrifosforanu, a tym kreatyna samym zapewnia dostęp do energii komórkom naszego ciała. Większa podaż kreatyny przekłada się na większe pokłady nośnika energii, a tym samym na zwiększenie wydolności pracy komórek mięśniowych podczas wysiłku. Kreatyna zwiększa wydolność fizyczną. Efektem działania kreatyny jest również przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej, szczególnie w przypadku następujących po sobie krótkich i bardzo intensywnych aktywności fizycznych. 

Źródła kreatyny. Główne źródła kreatyny, które dostarczają jej do naszego organizmu, to produkty odzwierzęce, zwłaszcza mięso (również ryby) i jego przetwory. Z tego powodu wegetarianie i weganie mają zazwyczaj niższy poziom kreatyny w organizmie. Alternatywną metodą dostarczenia kreatyny do organizmu jest jej suplementacja.

KOLAGEN, CO TO JEST I JAKĄ ROLĘ PEŁNI?

Kolagen to polimer naturalny. Kolagen głównym składnikiem macierzy pozakomórkowej większości tkanek zwierzęcych, ale głównie tkanki łącznej, która stanowi podporę i ochronę narządów oraz podstawę biernego układu narządu ruchu. Synteza kolagenu odbywa się głównie w fibroblastach. W skład kolagenu wchodzą wyłącznie aminokwasy endogenne. Najlepiej poznano kolagen typu I. Białko to występuje w skórze i tkance podskórnej, ścięgnach, kościach, tętnicach i rogówce, a także w tkance tworzącej blizny. Równie dobrze poznany kolagen typu II występuje wyłącznie w chrząstce. Kolagen typu II, tworzy wspólne włókna z kolagenem typu XI. Pozostałe typy zlokalizowane są np. w mięśniach szkieletowych, w macicy, jelitach, pęcherzu, mózgu, sercu, nerkach, w pępowinie, owodni i wielu innych. Kolagen – działanie i właściwości. Podstawową funkcją białek kolagenowych jest utrzymanie strukturalnej integralności tkanek i narządów. Kolagen nie tylko wypełnia przestrzeń między komórkami, ale również zapewnia wytrzymałość mechaniczną tkanki. Kolagen wiąże wodę w tkankach, bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, w gojeniu ran, tworzeniu blizn, zrastaniu się kości po złamaniach. Kolagen wpływa na procesy odnowy komórkowej w skórze i utrzymuje odpowiedni poziom jej nawilżenia. Kolagen umożliwia lepsze wchłanianie składników mineralnych. Kolagen wspiera także procesy ochronne i naprawcze w tkance chrzęstnej, zmniejsza aktywność enzymów odpowiedzialnych za stany zapalne i ból. Suplementacja kolagenu jak uzupełnić niedobór kolagenu? Jaką postać wybrać? Doustna suplementacjakolagenu i hydrolizatów kolagenu jest polecana przede wszystkim pacjentom ze schorzeniami stawów i kości oraz sportowcom,  dostępna jest cała gama preparatów na stawy tzw. kolageny morskie lub norweskie, kolageny pochodzenia wieprzowego czy wołowego oraz kolageny rybie (często ze skór dorsza), które uważane są za składowo najbardziej podobne do kolagenu ludzkiego. Kolagen występuje w różnych formach, są to np. kolageny do picia, kolagen w tabletkach, kolagen w kapsułkach, kolagen w proszku. Można wybierać suplementy z czystym kolagenem lub z dodatkiem substancji wspomagających. Suplementy wspierające poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci zawierają kolagen z dodatkiem innych substancji odpowiedzialnych za stan naszej skóry i włosów. Oprócz kolagenu hydrolizowanego istnieje też kolagen liofilizowanykolagen ten powstaje w procesie zamrożenia, a następnie odparowania wody zawartej pomiędzy cząsteczkami białka. Dzięki takiemu przygotowaniu struktura kolagenu pozostaje nienaruszona i zachowuje swoje właściwości. W skutek procesów trawienia w przewodzie pokarmowym białko zostanie rozłożone do aminokwasów, zatem efekt końcowy wydaje się podobny w przypadku obu typów kolagenu – hydrolizowanego i liofilizowanego.

Kolagen występuje również w postaci kolagenowych ampułek do iniekcji około- lub dostawowych – wykonuje się nim bezpośrednio zastrzyk np. w kolano w celu odbudowy chrząstki stawowej.

Istnieje także kolagen natywny – rozłożony do zbioru peptydów, podany w postaci helis. Z takich produktów kolagen penetruje barierę naskórkową, dlatego bywa używany w kremach i żelach do twarzy.

Zapoznaj się z całą ofertą sklepu Vitame.

Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.

źródło:https://www.doz.pl/czytelnia/a15774-Kolagen__wlasciwosci_i_zastosowanie._Jaki_ma_wplyw_na_zdrowie

 
Jesteśmy Polską Firmą
Kliknij i znajdź nas :)
 
Posiadamy Certyfikat Rzetelnej Firmy
Sprawdź nas - kliknij.