Witamina A

Liczba produktów: 24

Witamina A   jest syntetyzowana z beta-karotenu pochodzącego z diety. Witamina A, odpowiedzialna jest za funkcje w procesie widzenia, oraz wpływa na prawidłowe funkcjonowanie tkanki nabłonkowej. Witamina A wpływa na poprawność widzenia.Witamina A (inaczej retinol) zapobiega kurzej ślepocie, pomaga w leczeniu chorób oczu.

Kategorie
Filtruj

Witamina A – na co brać witaminę A?  Kiedy przyjmować witaminę A?

Witamina A   jest syntetyzowana z beta-karotenu pochodzącego z diety. Witamina A, odpowiedzialna jest za funkcje w procesie widzenia, oraz wpływa na prawidłowe funkcjonowanie tkanki nabłonkowej. Witamina A wpływa na poprawność widzenia.Witamina A (inaczej retinol) zapobiega kurzej ślepocie, pomaga w leczeniu chorób oczu, wzmacnia błony śluzowe nosa, gardła, jelit i płuc, zwiększa odporność na zakażenia, pływa na rozwój i wzrost kości, zapobiega tworzeniu się krzywego zgryzu, stymuluje błony śluzowe do produkcji śluzu i pełni funkcje antyoksydacyjne.

Witamina A, gdzie występuje?

W czym jest witamina A? Beta-karoten, który jest prowitaminą witaminy A, występuje w produktach pochodzenia roślinnego, np. w  pomarańczowych, zielonych  i czerwonych warzywach. Natomiast doszukując się Witaminy A w produktach pochodzenia zwierzęcego, odnajdziemy ją np. w żółtkach jaj, pełnym mleku oraz jego przetworasch, tłustych rybach morskich, wątrobie i podrobach. Jednak należy pamiętać, że witaminę A można przedawkować. wiąże się to z takimi skutkami jak: nadmierna senność i zmęczenie, utrata łaknienia, łysienie, owrzodzenia skórne, krwotoki, a nawet dysfunkcja w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, serca czy nerek. Jak rozpoznać niedobór witaminy A? Do typowych objawów niedoboru witaminy A w organiźnie, należą: suchość i łuszczenie skóry oraz ślepota zmierzchowa, pogorszenie widzenia, suchoścć spojówek i rogówki, a przy dużych niedoborach nawet ślepota. Inne symptomy obejmują zaburzenia wzrostu kości i zębów oraz częste infekcje.

Zapoznaj się z całą ofertą sklepu Vitame.

Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.

źródło:

  1. Retinol (retinol), Indeks leków, https://indeks.mp.pl/desc.php?id=691
  2. Witaminy, wiadomości ogólne. https://www.farmacja.umed.wroc.pl/sites/default/files/files/Witaminy.pdf
  3. Witaminy, https://pl.wikipedia.org/wiki/Witaminy
  4. Beata Przygoda, Witamina C, https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/63300,witamina-c
  5. Magdalena Walicka, Agnieszka Jasik, Marzanna Paczyńska, Michał Wąsowski, Marek Tałałaj, Ewa Marcinowska-Suchowierska, Niedobór witaminy D – problem społeczny, http://www.czytelniamedyczna.pl/2796,niedoblr-witaminy-d-problem-spoeczny.html
  6. https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/174221,badanie-stezenia-kwasu-askorbinowego-wiatminy-c-w-surowicy-krwi
  7. https://polish.mercola.com/sites/articles/archive/2017/09/04/niedobor-witaminy-e.aspx
 
Jesteśmy Polską Firmą
Kliknij i znajdź nas :)
 
Posiadamy Certyfikat Rzetelnej Firmy
Sprawdź nas - kliknij.